niedziela, 8 sierpnia 2010

Para USD/PLN kluczowa dla dalszych wzrostów GPW?

Wielu inwestorów często zapomina analizować kurs dolara do złotówki. To duży błąd, gdyż korelacja USD z WIG20 jest zwykle odwrotna. Jeżeli dolar do złotówki spada, indeks się umacnia i odwrotnie. Dlaczego tak się dzieje? Na indeksie spółek największych inwestują zagraniczne podmioty. Aby nabyć polskie akcje, muszą zaopatrzyć się w złotówki na rynku walutowym. Jednocześnie sprzedają dolary. W następstwie tej operacji podaż USD na rynku rośnie, zaś jego kurs do naszej waluty spada. W ten sposób można się zorientować z dużym prawdopodobieństwem, czy kapitał na nasz rynek napływa, czy się z niego wycofuje. Stąd już prosta droga do konkluzji, że dopóki nasza waluta się wzmacnia WIG20 ma szansę na dalsze wzrosty. Warto się zastanowić, jak wygląda aktualna sytuacja na parze USD/PLN w kontekście ataku WIG20 na kwietniowy szczyt.

5 komentarzy:

  1. Usd/pln jak na moją niewielką wiedze jest już blisko ważnych wsparć przy ok 2,97 są dwa wzniesienia fibo, jedno nałożone od lipca 2008 drugie ze szczytu w lutym 2009 no i oczywiście fakt ,że w te rejony docierała ta para przed wybiciem. Ile moja wiedza się sprawdzi zobaczymy ale myśle ,że już jest blisko powrót wzrostów na tej parze. Zresztą w fundach ,które odkładam na emeryturkę dałem już konwersje na pierwszą niewielką część na fund dolarowy.pozdr

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam Radek,

    Bardzo się ciesze, że prowadzisz tego bloga. Gratuluję także szybkiego wychwycenia mozliwości beefsana. Jak to gdzieś kiedyś przeczytałem (chyba u Komara), każdy inwestor poszukuje swojego spodka, no i go znalazłeś!!! Mam kilka pytań zupełnie innej natury, niż te tu padające a dotyczące metodologii inwestowania, tworzenia swojego systemu i jego skuteczności. Wiem, że większość inwestorów nie chce się dzielić tym co wypracowali przez lata testów na żywym organiźmie płacąc za naukę żywą gotówką, ale mimo to zaryzykuję:
    1)Jak długo wypracowywałeś swoją metodologię\system?
    2)Jak skuteczny jest Twój system? Ile transakcji na 10 zamykasz z zyskiem?
    3) Jaki jest Twój cel inwestowania? Wiadomo, że inwestuje się po to aby zarobić ale jest tu wiele odcieni, i nie zawsze pieniądze same w sobie są największą motywacją np: robię to bo jest to moją pasją? Inwestuję bo mam bardzo konkretny cel finansowy, po osiągnięciu którego wycofam się z inwestowania itd, itp.
    4) Czy masz bardzo ściśle określony algorytm postepowania przy analizowaniu każdej nowej spółki? Czyli np.zaczynasz od wykresu, przechodzisz do wskaźników itd itp, czy każda spółka to trochę inne nowe podejście?
    5) Czy testowałeś na danych wstecznych zastosowanie konkretnych narzędzi analizy technicznej?

    Pytań mogloby być bardzo wiele, ale pewnie najważniejsze i pierwsze powinno być takie, czy zgodziłbyś się aby wszyscy zainteresowani inwestorzy mogli wymieniać się wiedzą i doświadczeniem dotyczącym analizy technicznej lub innych tematów inwestycyjnych.
    Ja jestem na początku tej drogi, dlatego wskazówki praktyków są dla mnie niezmiernie ważne.
    Pozdrawiam
    Maciej

    OdpowiedzUsuń
  3. Za Radka oczywiście serdecznie przepraszam!!!!!
    Na chrzcinach dzisiaj byłem i to może to..:):)

    OdpowiedzUsuń
  4. Do każdej spółki podchodzę inaczej. Nie mam jednolitego systemu, gdyż elastyczność w inwestowaniu jest bardzo ważna. Mogę jedynie opisać ogólne zasady, którymi się kieruję:

    1. Szybko ucinam straty i pozwalam rosnąć zyskom,
    2. Inwestuję w spółki w miarę stabilne finansowo (kazus IG),
    3. Inwestuję na krótki i średni termin (maksymalnie do 6 miesięcy),
    4. Stosuję technikę świece japońskie i technikę Ichimoku filtrowane przez MACD i ADX (pomocniczo ATR do poszukiwania możliwych wybić),
    5. Zawsze przed inwestycją w spółkę badam cykl, w jakim aktualnie jest rynek,
    6. Oprócz rynku i waloru, analizuję dolara i surowce (miedź, ropa i zbiorczo indeks CRB)
    7. Nie czytam i nie słucham opinii analityków i rekomendacji giełdowych,
    8. Zawsze stosuję SL w cenach zamknięcia,
    9. Badam kilka czynników fundamentalnych (kondycja spółki, ostatnie wyniki, FF, C/WK, C/Z),
    10. Staram się nie inwestować w spółki, które nie są płynne (małe obroty utrudniają otwarcie i zamknięcie pozycji),
    11. Nigdy nie inwestuję w spółkę całości kapitału.

    OdpowiedzUsuń
  5. G77...

    Pierwszy sygnał kupna na parze USD/PLN padł przy cenie 2,86 zł (16.04.2010). Wtedy tez rynek akcji osiągnął tegoroczny szczyt. Myślę, że te okolice są docelowym poziomem dla dolara. Tam również poszukiwałbym sygnałów odwrócenia. Ponieważ staram się nie łapać dołków, dopiero pierwsze sygnały wzrostu dolara i odwrócenia trendu będą dla mnie wskazówką do wycofania się z rynku akcji na rzecz certyfikatów dolarowych i kontraktów.

    Dzienny MACD i ADX na tej parze nadal wskazują na spadki i umacnianie się trendu spadkowego.

    OdpowiedzUsuń